terapia manualna
Porady

Zaskórniki – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

Zaskórniki, powszechnie znane jako „blackheads”, są jednym z najbardziej uporczywych problemów skórnych, z którymi boryka się wiele osób na całym świecie. To drobne plamki pojawiające się na skórze głównie w wyniku zapchania porów sebum i martwymi komórkami skóry.

Pomimo niewielkiego rozmiaru zaskórniki mogą powodować duży dyskomfort estetyczny oraz utrudniać codzienną pielęgnację twarzy. Walka z nimi nie jest łatwa, ale dzięki odpowiedniej rutynie czystości i pewnym domowym metodom można osiągnąć znaczne poprawy. W tym artykule omówiono, jak skutecznie pozbyć się zaskórników oraz w jaki sposób powstają.

Skąd się biorą zaskórniki?

Zaskórniki to małe, widoczne na powierzchni skóry twory wypełnione łojem i martwymi komórkami naskórka. Powstają głównie na twarzy, ale mogą także występować na innych obszarach ciała, takich jak plecy, klatka piersiowa, ramiona czy szyja. Istnieje kilka głównych czynników, które przyczyniają się do powstawania zaskórników:

  1. Nadprodukcja łoju – gruczoły łojowe w skórze produkują sebum, czyli naturalny olej, który pomaga utrzymać skórę nawilżoną. Jednak u niektórych osób mogą wytwarzać nadmierną ilość sebum. To z kolei niekiedy przyczynia się do zablokowania ujścia mieszków włosowych i powstania zaskórników.
  2. Martwe komórki skóry – nasza skóra stale się odnawia, a martwe komórki naskórka odkładają się na jej powierzchni. Jeśli nie zostaną usunięte prawidłowo, mogą przyczynić się do zablokowania ujść mieszków włosowych i powstania zaskórników.
  3. Bakterie – bakterie, które naturalnie występują na skórze, mogą dostać się do zablokowanych ujść mieszków włosowych i przyczynić się powstania do stanów zapalnych oraz zaskórników.

Zaskórniki mogą być niewielkimi, łagodnymi niedoskonałościami skóry, ale jeśli dostaną się do nich bakterie, mogą przekształcić się w trądzik. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na walkę z nimi. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się zaskórników.

Jak skutecznie pozbyć się zaskórników?

Skuteczna walka z zaskórnikami wymaga systematyczności i właściwej pielęgnacji skóry. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zwalczyć zaskórniki:

  1. Oczyszczanie – codzienne oczyszczanie skóry to kluczowy krok w zwalczaniu zaskórników. Używaj delikatnego żelu lub pianki do mycia twarzy, które nie wysuszają cery. Unikaj mydła zmieniającego pH skóry, a przez to pogarszającego problem zaskórników.
  2. Kwas salicylowy – produkty zawierające kwas salicylowy, który jest lipofilowy (rozpuszcza się w tłuszczach) i penetruje pory, mogą pomóc w usuwaniu zaskórników. Stosuj kosmetyki z tym składnikiem, takie jak toniki lub płyny.
  3. Retinoidy – retinoidy, takie jak retinol, są składnikami, które pomagają w usuwaniu martwych komórek skóry i regulowaniu produkcji sebum. Warto skonsultować się z dermatologiem w sprawie korzystania z kosmetyków tego typu.

Jeśli problem z zaskórnikami jest poważny lub domowe środki czy drogeryjne kosmetyki nie przynoszą efektów, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może zalecić bardziej zaawansowane zabiegi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *