Zdrowie i uroda

Jak i czym czyścić okulary korekcyjne?

O tym, jak utrzymać okulary w idealnej czystości mówi się rzadko, a jest to temat niezwykle ważny dla osób noszących ten typ korekcji wzroku. Okulary gromadzą na sobie wiele zabrudzeń – od kurzu, przez tłuszcz skóry oraz pot do mikroskopijnych cząsteczek łez. Nieumiejętne czy też błędne ich czyszczenie może prowadzić do powstawania rys i uszkodzenia warstwy antyrefleksyjnej. W artykule poruszono  temat: „Jak czyścić okulary korekcyjne, aby służyły one jak najdłużej w nienaruszonej formie?”.

Jak czyścić okulary, żeby ich nie porysować? 

Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego czyszczenia okularów:

 1. Używaj specjalnych środków do czyszczenia okularów: Unikaj używania środków zawierających amoniak, alkohol, octan lub inne agresywne substancje, ponieważ mogą one uszkodzić powłokę antyrefleksyjną i powierzchnię soczewki.
 2. Zawsze usuwaj kurz i brud przed czyszczeniem: Przed nałożeniem środka do czyszczenia, usuń kurz, brud lub zanieczyszczenia z soczewek, najlepiej za pomocą dmuchawki powietrznej lub specjalnej szczoteczki do okularów.
 3. Unikaj papierowych produktów: Papierowe chusteczki, chociaż mogą się wydawać delikatne, mogą zawierać włókna, które zarysują soczewki. Lepiej unikać używania papierowych ręczników papierowych. 
 4. Unikaj używania ubrań lub innych tkanin: Unikaj wycierania okularów rękawami ubrań lub innych tkanin, ponieważ mogą one zawierać zanieczyszczenia lub drobinki, które mogą zarysować soczewki.

Pamiętaj, że delikatność i staranność są kluczowe przy czyszczeniu okularów. Jeśli masz wątpliwości co do bezpiecznych metod, skonsultuj się z profesjonalistą w sklepie optycznym.

Czym czyścić okulary korekcyjne? 

Oto wskazówki, czego możesz użyć do czyszczenia korekcyjnych okularów Emporio Armani lub innej marki:

 1. Specjalistyczne płyny do czyszczenia: Wiele firm produkuje dedykowane płyny do czyszczenia okularów, które są łagodne i skuteczne. 
 2. Delikatne detergenty: Można używać delikatnych detergentów, które nie zawierają substancji mogących uszkodzić powłoki na szkłach. 
 3. Miękkie materiały do wycierania: Mikrofibra lub inne miękkie tkaniny są idealne do usuwania zabrudzeń z okularów.
 4. Ciepła woda z mydłem: Roztwór ciepłej wody z łagodnym mydłem może być stosowany do delikatnego oczyszczania okularów. 
 5. Suche powietrze: Czasami wystarczy użyć suchej powietrznej strugi, aby usunąć kurz i lekkie zabrudzenia.
 6. Octan etylu: Roztwór octanu etylu może być stosowany do usuwania tłustych plam i odcisków palców.
 7. Woda utleniona: Rozcieńczona woda utleniona może być używana do czyszczenia okularów, ale należy stosować ostrożnie, aby nie uszkodzić powłok.
 8. Aloes: Aloes w postaci żelu bez dodatków może być używany do czyszczenia okularów, a jednocześnie pozostawia warstwę ochronną. 
 9. Mydło dla dzieci: Mydło dla dzieci jest łagodne i delikatne, co sprawia, że nadaje się do czyszczenia okularów. 
 10. Soda oczyszczona: Niewielka ilość sody oczyszczonej rozpuszczonej w wodzie może być używana do usuwania trudnych plam.

Zawsze należy pamiętać, aby unikać substancji, które mogą uszkodzić powierzchnie okularów oraz unikać szorstkich i ścierających materiałów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *